« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

بخش کاربری

نام کاربری:
کلمه عبور:
 

مولوی عبدالحمید: اهل سنت مدافع تمامیت ارضی ایران اسلامی هستند | خبرها 5 شهريور 1391
مولوی عبدالحمید: اهل سنت مدافع تمامیت ارضی ایران اسلامی هستند

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) از سیستان و بلوچستان، مولوی "عبدالحمید اسماعیل زهی" در خطبه های نمازجمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان اظهار داشت: جمهوری اسلامی متشکل از قومیتها، مذاهب و گویشهای مختلف است اما همه اقوام و مذاهب در لزوم حفظ و پاسداری از تمامیت ارضی و امنیت ایران اسلامی با هم اشتراک نظر دارند.

وی افزود: ملت ایران و به ویژه مردم بلوچ به هیچ بیگانه ای اجازه نمی دهند که در جدایی ذره ای از خاک این کشور طمع کند و همه اقوام و مذاهب مختلف در سایه نظام جمهوری اسلامی خواهان حفظ اقتدار و تمامیت ارضی کشور هستند.

خطیب جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان ادامه داد: امروز در دنیا شاهد پیشرفت علم و تکنولوژی هستیم اما متاسفانه عدالت و انصاف در سطح جهان کمرنگ شده است.

وی افزود: امروز در نقاط مختلف دنیا شاهد افزایش کشتار و خشونت و عملیات انتحاری هستیم و زنان و کودکان در اقصی نقاط عالم مورد قتل عام واقع می شوند و این نشانه افزایش بی عدالتی و ظلم در دنیا است.

مدیر دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان ادامه داد: در برخی بلاد اسلامی علیه نمازگزاران در مساجد و عزاداران و حتی علیه مردم بی دفاع در بازارها عملیات انتحاری انجام می شود و شاید این افراد تصور می کنند اجری هم از این عمل خواهند برد اما از نظر ما انجام عملیات انتحاری علیه نمازگزاران و مردم بیگناه و بی دفاع، عملی خلاف شرع، ناجایز و حرام است.

وی افزود: شریعت اسلام و سنت نبوی همواره بر اعتدال تاکید دارد و امت اسلام هم به عنوان امت وسط و معتدل معرفی شده است لذا هر نوع خشونت و کشتار و افراط گری با روح متعالی اسلام و سنت رسول الله(ص) منافات دارد.

مولوی اسماعیل زهی با اشاره به اهمیت رعایت عدل و انصاف در جامعه تاکید کرد: رعایت عدالت و انصاف بر خلاف تصور برخی افراد، تنها بر عهده حکومتها نیست بلکه همه ما مسلمانان در هر جایگاهی که هستیم موظف به رعایت عدل و انصاف می باشیم.

وی افزود: قرابتهای قومی و محبت و دوستی با افراد یا دشمنی و بغض و کینه نسبت به افراد، هیچکدام نباید مانع اجرای عدالت و انصاف شود و حتی اگر عدالت اقتضا می کند علیه نفس خود هم شهادت دهیم باید به سمت عدل و انصاف برویم و هیچ مانعی نباید ما را از این امر مهم غافل سازد.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان ادامه داد: سعادت همگان در رعایت عدل و انصاف است و امنیت جامعه نیز با عدالت گره خورده است.

وی تاکید کرد: البته هیچکس مجاز نیست به هیچ بهانه ای، امنیت عموم جامعه را بر هم بزند زیرا ناامنی مایه خسارت برای همه است.

مولوی اسماعیل زهی افزود: آنچه که خواست همه ما است عدالت بین اقوام و برقراری تعادل در جامعه و عدم ترجیح بدون دلیل افراد بر یکدیگر است که این خلاف شرع اسلام است و عقل و قانون نیز بر همین تاکید دارد.

وی تاکید کرد: اجرای عدالت در جامعه امنیت پایدار و وحدت پایدار را در بر دارد و ما هم خواهان اخوت و برادری هستیم و در راستای اجرای عدالت و تعادل به همه خواسته هایمان که هم امنیت و هم وحدت و اخوت هست می رسیم.

منبع: خبرگزاری تقریب
بازديد:1873| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت