« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

بخش کاربری

نام کاربری:
کلمه عبور:
 

شیخ محمد علی امینی از وضعیت نابسامان اشتغال و مسکن جوانان قشم انتقاد کرد | خبرها 28 ارديبهشت 1397
شیخ محمد علی امینی از وضعیت نابسامان اشتغال و مسکن جوانان قشم انتقاد کرد

شیخ محمد علی امینی عضو هیات فتوای اهل سنت جنوب کشور از وضعیت نابسامان اشتغال و مسکن جوانان قشم انتقاد کرد.

شیخ محمد علی امینی در خطبه های نماز جمعه اهل سنت قشم گفت : اشتغال برای همه طبقات جامعه یکی از وعده های دولت بود که در این زمینه برنامه کارآمدی نداشته و باعث شده تا صنایع داخلی به تعطیلی کشیده شود.

وی افزود : بی کاری و عدم وجود شغل مناسب باعث شده تا جوانان ما به خصوص آنهایی که دارای تحصیلات لازم و تخصص‌های لازم هستند دچار یاس و سرخوردگی شده و نسبت به آینده شان نا امید شوند و برخی اوقات به کارهای خلاف و به اعتیاد مواد مخدر روی بیاورند.

مدیر مجتمع علمی و فرهنگی سلطان العلما با بیان اینکه دولت در زمینه اشتغال برنامه کارآمدی نداشته و باعث شده صنایع داخلی به تعطیلی کشیده شود ، تصریح کرد : یکی از وعده های دولت چه در این دوره چه در دوره قبلی و در همه دولت‌ها ایجاد فرصتهای شغلی برای همه طبقات جامعه بود که متاسفانه ما در جزیره قشم جایی که باید نسبت به همه جای کشور از نظر میزان اشتغال درصد و نرخ اشتغال بالاتری داشته باشد کمتر از جاهای دیگر است و تعداد بیکاران رو به افزایش است .

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم با انتقاد از نبود برنامه جامع در زمینه حفظ منابع دریایی کشور خاطر نشان کرد : ماهیگیری در اثر نبود یک برنامه خوب برای پرورش و تکثیر آبزیان با این وضعیت اسفبار مواجه شده است .

وی ادامه داد : دریای خلیج فارس که می‌تواند بهترین پرورشگاه آبزیان باشد میدان و جولانگاهی برای چینی ها تایلندی ها کره ای ها شده است ، و این در حالی است که کشورهای چین و ویتنام و ژاپن به پرورش آبزیان می‌پردازند و تورهایشان را به جاهای دیگر می فرستند تا ثروتهای خودشان برای نسل های آینده دست نخورده باقی بماند و ثروت دیگران در اثر نبود برنامه و آینده نگری از بین برود .

شیخ امینی با اشاره به وضعیت اسف بار صیادی در جزیره قشم گفت : امروز صیادان زحمتکش و پرتلاش ما به دریا می روند اما دست خالی یا با حداقل صید برمی‌گردند و گاهی می‌بینیم که آبزیان همینطوری لاشه‌های آنها در ساحل تلمبار شده است که همه اینها نشانه غفلت و بی توجهی ماست .

وی در خصوص اشتغال زایی برای جوانان یاد آور شد: دولت و هم ملت در کنار هم باید یک برنامه ریزی مدون و کارآمد برای اشتغال جوانان داشته باشند.

عالم برجسته اهل سنت قشم مشکل مسکن را یکی دیگر از معضلات جوانان عنوان کرد و گفت : معضل دیگری که جوان‌های ما را رنج می‌دهد و باعث شده تا سن ازدواج در بین جوانان قشمی بالا برود مشکل نبود مسکن و زمین برای ساخت مسکن است .

وی افزود : تأکیدات و سفارش هایی از جانب مقامات عالی به منطقه آزاد قشم شده است تا زمین با حداقل قیمت در اختیار آنها قرار داده شود تا دارای سرپناهی باشند به فکر ازدواج باشند.

شیخ امینی خاطر نشان کرد : شایسته نیست جوان قشمی به روستاهای اطراف و شبانه به ساخت مسکن بپردازد تا دیوارش تخریب نشود و قشم را برای دیگران بگذارد، قشم راباید خود جوانان قشم آباد کنند.

عضو هیات فتوای اهل سنت جنوب کشور با بیان اینکه باید سایتی و محلی با قیمت ارزان در اختیار جوانان قرار بگیرد ، گفت : بارها این مطلب از طریق خود جوانان و چهره های شاخصشان روحانیت آنها مطرح شده اما متاسفانه گوش شنوایی نیست نمی‌دانیم به جوانان ما به چشم مردم ما نگاه می‌شود.

وی ادامه داد : همین جوانان بسیار صبور همین جوانانی که در لحظه های حساس همیشه با دولتشان همراه بوده اند برای دفاع از کشورشان آمادگی همراهی و همکاری و ایثار و از خود گذشتگی داشته اند باید دستان آنها به گرمی فشرده شود و مورد تکریم قرار بگیرند اینها نباید به این باور برسند که خدای نکرده مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفتند امیدوارم که گوش های شنوایی باشد .

شیخ امینی توجه به جوانان را موجب امید و دلگرمی برشمرد و افزود : ما در کشور احتیاج به این جوانان و حضور فعالانه آنان در عرصه های مختلف داریم بخصوص در این شرایطی که دشمنان برای ما شاخ و شانه می‌کشند و دندانهای خود را برای خرد کردن ما تیز کرده اند و برای ایجاد اختلاف یاس و سرخوردگی در بین افراد جامعه ما برنامه ریزی می کنند .

وی با انتقاد از برخی مسئولین گفت : کسانی که سمتها دارند و برای کسب مسئولیت خودشان را به آب و آتش می زدند به چه شیوه ها و بد اخلاقی ها متوسل می شدند تا پست و عنوانی کسب کنند ،الان فرصت دارند تا خدمت ارائه کنند و چه خدمتی بالاتر از این است که یک جوان از آنها راضی باشد و از یاس و سرخوردگی و نا امیدی رهایی پیدا کند.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم در پایان خاطر نشان کرد : از هم اکنون برای رفع معضلات و مشکلات و از بین بردن نارضایتیها و سرخوردگی ها برای ایجاد اشتغال به معنای واقعی برنامه ریزی صحیح و مدون داشته باشیم تا ان شاء الله به زودی شاهد رفع این نقیصه ها در جامعه باشیم .
بازديد:210| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت