« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

حمله به مراسم دینی در ولایت قندوز «بزدلانه» و «نفرت‌انگیز» بود | خبرها 19 فروردين 1397
حمله به مراسم دینی در ولایت قندوز «بزدلانه» و «نفرت‌انگیز» بود

مولوی عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (17 فروردین 97) با اشاره به حملۀ هوایی ارتش افغانستان به مراسم دستاربندی در ولایت قندوز، آن را اقدامی «بزدلانه» و «نفرت‌انگیز» دانستند و خاطرنشان کردند که این حمله «کام تمام مسلمانان و آزادگان جهان را تلخ کرد».

مولوی عبدالحمید در این مراسم اظهار داشتند: متأسفانه ارتش افغانستان در ولایت قندوز مراسم تجلیل از حافظان قرآن را مورد هدف حملۀ هوایی قرار داد که این اقدام در تاریخ منطقه بی‌سابقه است.

ایشان ادامه دادند: حافظان نونهال برای موفقیت در حفظ کلام‌الله مجید اظهار شادمانی کرده و «جشن قرآنی» برگزار می‌کنند که مردم آن منطقه نیز در این جشن حضور دارند، اما ارتش افغانستان بر سر آنها بمب می‌ریزد؛ این حادثه واقعاً دلخراش، نفرت‌انگیز و تکان‌دهنده بود. مشاهدۀ این حوادث دل انسان را خون می‌کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشتند: بمباران این مراسم دینی و قرآنی بر اساس کدام منطق و موازین قانونی و بین‌المللی انجام گرفته است؟ این حادثه نه‌تنها برای ملت افغانستان، بلکه برای تمام مسلمانان و آزادگان جهان حادثه‌ای آزاردهنده و تلخ بود که نفرت همگان را نسبت به عاملان این جنایت برانگیخت.

ایشان حمله به مراسم دینی را «بزدلانه» توصیف کردند و گفتند: اینکه عده‌ای برای مقابله با دشمنان‌شان به مراسم دینی و قرآنی حمله می‌کنند و حافظان قرآن را می‌کشند، این علامت بزدلی و ناکامی آنها در میدان جنگ است. آنها با این اقدام هم خودشان و هم کسانی که از آنان حمایت می‌کنند را رسوا کردند.

مولوی عبدالحمید ضمن محکومیت چنین حملات و اقداماتی، خاطرنشان کردند: عده‌ای انسان‌های بدبخت هستند که خودشان را مسلمان هم می‌دانند اما به مساجد و مراسم دینی و مراسم تشییع‌جنازه حمله می‌کنند، درحالی‌که این اقدامات نه‌تنها با شریعت اسلام، بلکه مغایر با اصول انسانی است. این افراد جواب خدا را چگونه خواهند داد؟

حمایت از جنایات اسرائیل غیرمنطقی و بر خلاف عرف و عقل است

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان به کشتار مسلمانان غزه توسط رژیم اسرائیل در راهپیمایی بزرگ «بازگشت» اشاره کردند و گفتند: واقعا جای تاسف است وقتی مردم غزه با برگزاری راهپیمایی بزرگ خواستار آزادی خودشان می‌شوند، رژیم اسرائیل دست به کشتار راهپیمایی‌کنندگان می‌زند و عدۀ کثیری را به شهادت می‌رساند.

ایشان در ادامه از وتوی طرح شورای امنیت توسط آمریکا در این زمینه به شدت انتقاد کردند و گفتند: وتوی طرح شورای امنیت سازمان ملل برای تحقیق پیرامون کشتار مسلمانان غزه در این راهپیمایی ظلم و بی‌انصافی بسیار بزرگی بود. این اقدام آمریکا به‌معنای نشان‌دادن چراغ سبز به اسرائیل است تا به جنایت‌های خودش ادامه بدهد.

مولوی عبدالحمید اظهار داشتند: آمریکا و سایر قدرت‌ها مدعی مبارزه با «تروریسم» و «افراط‌گرایی» هستند؛‌ اما آنان با کدام طرح و شیوۀ درست و منطقی می‌خواهند با این پدیده مبارزه کنند؟ وقتی دست یک جنایتکار و زورگو را باز می‌گذارند و اجازۀ تحقیق هم نمی‌دهند چگونه می‌خواهند با «افراط‌گرایی» مبارزه کنند؟ حمایت از اسرائیل حرکتی کاملا غیرمنطقی و بر خلاف عرف و عقل است.

«ظلم» جزو بزرگترین گناهان است/ ظالمان در همین دنیا مجازات می‌شوند

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه، «ظلم» را از بزرگترین مشکلات و بحران‌های عصر حاضر دانستند و گفتند: «ظلم» یکی از گناهان کبیره و چالش‌های بزرگ و تکان‌دهنده در جهان معاصر است. ظلم به‌معنای بی‌عدالتی، بی‌انصافی و حق‌کشی است. هر نوع حق‌کشی گناه و معصیت است.

ایشان در ادامه افزودند: ظلم دارای درجات است؛ یک نوع ظلم آن است که انسان را از دایرۀ اسلام خارج می‌کند، مانند «کفر» و «شرک». نوعی دیگری از ظلم مانند «قتل ناحق» انسان را به مرز کفر می‌رساند. تجاوز به حقوق زنان و کودکان، خوردن مال مردم و پایمال کردن حق یتیم‌ها و… ظلم محسوب شده و جزو گناهان کبیره هستند.

خطیب نماز جمعه زاهدان به «مجازات ظالمان در دنیا» اشاره کردند و گفتند: الله تعالی ممکن است در بسیاری از موارد از «حلم» کار بگیرد، اما این وعدۀ الله است که کسانی را که «ظلم» می‌کنند و به حقوق انسان‌ها تعدی و تجازو می‌کنند در همین دنیا و در مقابل چشم جهانیان مجازات می‌کند.

مولوی عبدالحمید در ادامه با اظهار تأسف شدید از گسترش «ظلم» در عصر حاضر، خاطرنشان کردند: متاسفانه در عصر و زمانی که ما در آن زندگی می‌کنیم ظلم در تمام دنیا به‌ویژه در خاورمیانه به اوج خودش رسیده‌ است؛ کشتن انسان‌های بی‌گناه و نسل‌کشی‌ها ظلم‌ها و جنایاتی نابخشودنی هستند که الله تعالی ظالمان را به‌خاطر این جنایت‌شان مجازات می‌کند.

ایشان در ادامه به ظالمان هشدار دادند و گفتند: ظالمان و جنایتکاران برای بقای قدرت و ماندن بر اریکۀ قدرت خون انسان‌های بی‌گناه و معصوم را می‌ریزند. آنان برای رسیدن به منافع خود و کشورشان دست به نابودی ملت‌ها و سایر کشورها می‌زنند. این ظالمان باید از مؤاخذۀ پروردگار بترسند.

هیچ حکومت و شخصیتی حق ندارد بر خلاف شریعت عمل کند

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه اظهار داشتند: متاسفانه عده‌ای هستند که خودشان را نمایندۀ خدا می‌دانند و گمان می‌کنند اجازه دارند دست به هر کاری بزنند؛ درحالی‌که این اشتباه بسیار بزرگی است و الله تعالی در دنیا چنین نماینده‌ای انتخاب نکرده است و هیچ‌کسی حق ندارد بر خلاف دستورات پروردگار قدمی بردارد.

ایشان تاکید کردند: الله تعالی حتی پیامبران را وقتی بر خلاف مصلحت کاری انجام داده‌اند مؤاخذه کرده و به آنان گوشزد کرده است؛ الله تعالی حضرت یونس علیه‌السلام را به‌خاطر اینکه بر خلاف حکمت عمل کرد و منتظر دستور پروردگار نماند، در شکم نهنگ گرفتار کرد. همچنین الله تعالی به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به‌خاطر ترش‌رویی با یکی از صحابۀ نابینا که هنگام دعوت‌دادن چند تن از مشرکین وارد مجلس آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم شد، هشدار می‌دهد که چرا این مسلمان را به‌خاطر آنها از خودت راندی؟

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌بلوچستان افزودند: همۀ انسان‌ها باید مقررات الهی را در هر شرایطی رعایت کنند. هیچ حکومت و شخصیتی در دنیا حق ندارد بر خلاف شریعت الهی عمل کند. شریعت ملاک و محور اعمال است.

...................................................................
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان
بازديد:484| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت