« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه | آشنایی با مساجد جهان 8 بهمن 1393
مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

در راه مکه - مدینه، منطقه ای است به نام نعمان که در میان دو کوه ناعم و نعیم قرار گرفته. این منطقه حدود دو فرسنگ با مکه فاصله دارد. تنعیم نام درختی است که در بادیه شناخته شده است.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

مسجدی که در این ناحیه وجود دارد و به نام مسجد تنعیم شناخته می شود، از میقاتهای عمره مفرده است. این مسجد به نام مسجد عایشه رضی الله عنها هم شهرت یافته ; زیرا رسول خدا (ص) به او دستور داده بود تا از این محل محرم شود.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

مسجد تنعیم در قرون گذشته مورد توجه مورخان و سفرنامه نویسان بوده و بارها بازسازی شده است. از جمله بازسازیها در دوره عثمانی انجام گرفته، ولی فاقد سقف بوده است. در سال 1398 ه. ق، این مسجد بار دیگر بازسازی شد و مساحت آن حدود 1200 متر است.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

این مسجد چون در نزدیک ترین مرز حلّ و حرم قرار دارد، میقات عمرۀ مفرده برای کسانی است که بخواهند از شهر مکه به این نیت احرام بندند.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

مسجد تنعیم از مساجد تاریخی مکه محسوب می شود و نقل است که عایشه رضی الله عنها همسر پیامبر با فرمان رسول اکرم(ص)، به همراهی برادرش عبدالرحمن بن ابی بکر، در این محل محرم شده است.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

براي رفتن به مسجد تنعيم كه سعودي‌ها اصطلاحا بدان مي‌گويند عمره، دو راه وجود دارد: يكي رفتن به باب ملك‌فهد مسجدالحرام و سوارشدن بر اتوبوس‌ها يا ماشين‌هايي كه ۲ تا ۱۰ ريال مي‌گيرند و به تنعيم مي‌روند يا دربست‌گرفتن يك تاكسي به مقصد مسجد.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

فاصله تقريبا از تمامي نقاط به مسجد تنعيم، حدود ۱۵-۲۰ دقيقه است . تنعيم مسجدي چهارگوش و بزرگ است كه پيش از رسيدن به آن، علامت‌هاي حد حرم خودنمايي مي‌كند.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

مسجد داراي ورودي است؛ دو تا در چپ و راست و يكي در وسط. وسطي براي مردان و گوشه‌اي‌ها براي زنان. عمره‌گزاران معمولا بعد از خواندن چند ركعت نماز، تلبيه مي‌گويند و بيرون مي‌آيند.

مسجد تنعیم یا مسجد عائشه

ماشين‌ها براي ورود مجدد به مكه تا زير پلي مي‌روند و دور مي‌زنند؛ تا فاصله رسيدن به امتداد تنعيم كه حد ورود به حرم است،
بازديد:3700| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت