« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

بخش کاربری

نام کاربری:
کلمه عبور:
 

مسجد غمامه | آشنایی با مساجد جهان 30 مهر 1393
مسجد غمامه

مسجد غمامه، از مساجد تاریخی مدینه است که به فاصله 500 متری غرب مسجدالنبی، مقابل باب السلام در منطقه «مناخه» قرار دارد. این مسجد به نامهای «مسجدالمصلّی» و «مسجد عیدین» نیز خوانده شده و رسول اکرم(ص) و پس از آن خلفاء، نماز عید را در این محل اقامه می کردند.

مسجد غمامه

در وجه تسمیه آن به غمامه ( ابر) نقل است: زمانی که رسول اکرم(ص) در این محل شروع به نماز خواندن کرد، ابرهایی بر سر آن حضرت و نمازگزاران سایه افکند و به این مناسبت مسلمانان از آن تاریخ این محل را که به مسجدی تبدیل شد به این نام خوانده اند. برخی نیز پوشش ابر را بر اثر اجابت دعا و نماز باران پیامبر(ص) در این محل دانسته اند.

مسجد غمامه

بنای فعلی مسجد غمامه دارای 6 گنبد با ساختمانی به سبک معماری مساجد عثمانی به مساحت 773 متر مربع با دیوارهای سنگی جلوه زیبایی در مدینه دارد. این بنا متعلق به عهد سلطان عبدالمجید عثمانی (1255ق ـ 1277ق) است.

مسجد غمامه

بنای نخست آن در زمان عمر بن عبد العزیز و در همان محلی بوده که رسول خدا (ص) نماز عید را برگزار کرده است. این مسجد بارها باز سازی شده و از آن جهت که مورد استفاده عامه مسلمانان بوده عنایت بیشتری نسبت به آن صورت گرفته است.

مسجد غمامه

طول مسجد 26 متر، عرض آن در حدود 13 متر و مساحت کل آن 338 متر بوده است. این مسجد اکنون توسعه یافته و به سبکی نو ساخته شده است.

....................
منبع: شبستان
بازديد:1161| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت