« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی | آشنایی با مساجد جهان 17 مهر 1393
مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

مسجد استقلال بزرگ‌ترین مسجد در کشور مجمع الجزایری اندونزی است که در زمینی به مساحت 5/9 هکتار بنا شده است. سوکارنو رئیس جمهور اسبق اندونزی که در سال 1955 بسیار مشتاق بود تا بزرگترین مسجد اندونزی را بنا کند، طرح ساخت و تزیین این پروژه به مناقصه گذاشته شد.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

در تاریخ 24 اوت سال 1961 ساخت مسجد آغاز و در 22 ماه فوریه سال 1978 به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت، ولی قبل از این تاریخ نیز این مکان برای اولین بار در سال 1967 برای برپایی نماز جمعه استفاده شد. این مسجد از دو قسمت تشکیل شده، یک بنای اصلی که در حدود 100 متر طول و 100 متر عرض دارد و دارای پنج طبقه است. مساحت اعیانی این قسمت از مسجد حدود 36 هزار و 980 متر مربع است که گنجایش حدود 61 هزار نمازگزار را دارد.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

گنبد اصلی مسجد با 45 متر قطر و 17 متر ارتفاع نیز در این قسمت قرار دارد. در بنای اصلی مسجد 12 ستون وجود دارد که سمبل 12 ربیع‌الاول ( تاریخ ولادت پیامبر از دید اهل تسنن) است. قسمت دوم مسجد شامل تراس های پشت قسمت اصلی است که از یک هزار و 800 ستون تشکیل شده و در کنار این قسمت یک تراس بسیار بزرگ با مساحتی معادل 19 هزار و 800 متر مربع قرار دارد که معمولا برای مراسمی چون مسابقات تلاوت قرآن و یا مراسم عید فطر و عید قربان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

گنجایش این مسجد در فضای داخلی حدود 100 هزار نفر و دارای گنجایشی معادل همین تعداد در فضای باز و حیاط مسجد است. مسجد استقلال دارای مناره‌ای با 70 متر ارتفاع و پنج متر قطر است. این مسجد همچنین فضایی معادل 35/3 هکتار برای پارک حدود 800 دستگاه اتومبیل دارد و دفاتر مرکزی بعضی از سازمان‌های مذهبی و دینی اندونزی همچون دفتر مرکزی مجلس علماء اندونزی، شورای مساجد اندونزی، مرکز توسعه علوم قرآنی و تلاوت قرآن، دفتر مرکزی کتابخانه اسلامی اندونزی، اتحادیه هنرمندان و فرهنگ دانان اسلامی اندونزی، سیستم 40 ساعته تفسیر قرآن و فدراسیون زنان مسلمان اندونزی در این مسجد قرار دارد.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

مسجد استقلال همچنین دارای فعالیت های برنامه‌ریزی شده مذهبی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالیانه است. این مسجد در جنوب شرق آسیا بزرگترین مسجد به لحاظ ظرفیت پذیرش افراد است.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

از نظر ساختار ساختمان و مساحت مسجد استقلال بزرگترین مسجدجنوب شرق آسیا و چهارمین مسجد بزرگ جهان است. اندونزیایی ها این مسجد را به پاس شکر نعمت خداوند و به مناسبت گرامیداشت روز استقلال این کشور ساختند و به همین دلیل این مسجد "استقلال" نام گرفت.

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی

مسجد استقلال جاکارتای اندونزی


....................
منبع: شبستان
بازديد:1965| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت