« وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ » مـؤمنان را نسزد كه همگي بيرون روند (‌و براي فراگرفتن معارف اسلامي عازم مراكز علمي اسلامي بشوند)‌. بـايد كـه از هر قوم و قبيله‌اي‌، عدّه‌اي بروند (‌و در تـحصيل علوم ديني تلاش كنند) تا با تعليمات اسلامي آشنا گردند، و هنگامي كه به سوي قوم و قبيلۀ خود برگشتند (‌به تعليم مـردمـان بـپردازنـد و ارشـادشان كنند و) آنـان را (‌از مخالفت فرمان پروردگار) بترسانند تا خودداري كنند

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي | آشنایی با مساجد جهان 29 مرداد 1393
مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين مسجدي اسلامي بوده كه در بندر سري بگاوان در بروئني كشور مالزي واقع شده است.
اين مسجد به عنواني يكي از مساجد تماشايي آسيا و جاذبه‌ي توريستي محسوب مي‌شود مسجد "سلطان عمر سيف الدين"در ميان مردم برونئي نشان اختصاصي كشورشان نيز مي‌باشد.

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

اين مسجد پس از بيست و هشتمين سلطان برونئي نامگذاري شد كه به عنوان نماد اسلام در برونئي مشاهده مي‌شود؛اين بنا در سال 1958 تكميل شد و نمونه اي از معماري مدرن اسلامي است و بزرگترين مسجد خاوردور است.

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

معماري اين مسجد تركيبي از معماري اسلامي و ايتاليايي است و توسط يك معمار ايتاليايي طراحي شد؛اين مسجد روي به روي يك تالاب مصنوعي نزديك شعبه‌هايي از رود برونئي ساخته شده و مسجد توسط يك دهكده آبي به نام "كامپونگ آيد" محاصره شده است.

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

مسجد "سلطان عمرسيف‌الدين" داراي مناره‌هايي مرمري و گنبد طلا با صحن‌ها و باغ‌هاي حاصلخيز و مملو از فواره است.
مسجد توسط تعداد زيادي درخت و باغ گل محاصره شده كه در اسلام نشان و تفسيري از بهشت است.

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

مناره‌ي اصلي بلند‌ترين قسمت مسجد است و آميزه‌ ايست از سبك معماري رنسانس و ايتاليايي كه منحصر به فرد است و در مساجد ديگر در سراسر جهان ديده نشده اين مناره يك آسانسور مدرن دارد كه به بالاي بنا مي‌رود.

مسجد سلطان عمرعلي سيف‌‌الدين بروئني مالزي

تقريبا تمام مواد استفاده شده در اين بنا از كشورهاي ديگر آورده شده؛مرمر آن از ايتاليا،‌گرانيت از شانگهاي،چلچراغ‌هاي كريستال از انگليس و فرش ها از عربستان سعودي آورده شده است.

.............................
منبع: باشگاه خبرنگاران
بازديد:2034| نظر(0)

نظرسنجی

عالي
خوب
متوسط
می پسندم


آمار بازدیدکنندگان
جستجو در سایت